top of page

JAK ZATOČIT S FENOMÉNEM ZVANÝM "JET-LAG". Píše MUDr. Petra Vanešová.

Cestujete-li přes různé časové zóny, nebo jste si užili noční nepřetržité hraní her, pravděpodobně jste se setkali s nepříjemným pocitem, který známe jako jet-lag. Co to vlastně jet-lag je, proč vzniká a co můžeme udělat, abychom mu předešli nebo alespoň zmírnili jeho příznaky?


Co je jet-lag? 

Jet-lag, též desynchronosis, je termín používaný k popisu nepříjemného stavu, který může nastat po rychlém překonání několika časových pásem (uvádí se alespoň 2-5) nebo vystavení se dlouhodobému stresu spojenému s nedostatečným spánkem. Projevuje se především pocitem vyčerpání, ospalosti, podrážděnosti a neschopností se soustředit. Někteří lidé mohou zažívat až pocit dezorientace a zmatení.


Proč vzniká jet-lag? 

Hlavní příčinou jet-lagu je narušení přirozené tělesné rytmicity, známé jako cirkadiánní rytmus. Tento rytmus je ovlivněn vnějšími faktory, jako je světlo a tma, a hraje klíčovou roli v regulaci spánku a bdělosti. Při rychlé změně časového pásma vzniká rozpor mezi cirkadiánním rytmem a novým časovým režimem, což může vést k narušení spánkových vzorců a pocitu únavy.


Doporučení pro zmírnění příznaků jet-lagu

  1. Postupná adaptace: Pokud je to možné, před dlouhou cestou se postupně přizpůsobujte novému časovému režimu. Začněte upravovat svůj harmonogram spánku a bdění několik dní před odjezdem, umožníte tělu lépe se adaptovat na změnu.

  2. Zdravý režim: Udržujte pravidelný spánkový režim i při cestování. Pijte dostatek vody a vyhýbejte se přílišné konzumaci alkoholu nebo kofeinu, která může ještě zhoršit pocit vyčerpání.

  3. Pohyb a cvičení: Pravidelné cvičení během cesty může pomoci udržet vaši energii a pozitivní náladu.

  4. Přirozené světlo: Pokud je to možné, využijte přirozeného světla během dne. Naopak zamezte vystavení se jasnému světlu v noci, abyste se vyhnuli potlačení tvorby hormonu melatoninu a negativnímu ovlivnění spánku.

  5. Doplnění vitamínů a minerálů: Existují určité vitamíny a minerály, které mohou pomoci podpořit zdravý spánek a zmírnit příznaky jet-lagu. Patří sem například hořčík, vitamín D a B-komplex. Tyto látky mohou pomoci regulovat spánek.

  6. Melatonin: Melatonin je hormon, který pomáhá regulovat cyklus spánku a bdění. V lékové formě se používá jako doplněk ke zlepšení spánku. Může usnadnit usnutí, zlepšit kvalitu spánku a přizpůsobit se změnám časových pásem. Nicméně je nezbytné se poradit s lékařem či lékárníkem o jeho užívání.

  7. Ticho a klid: Zajistěte si klidné a tiché prostředí pro spánek, použití ušních zátek a očních masek může být užitečné, pokud jste v hlučném nebo světlém prostředí.


Závěr 

Jet-lag je běžným jevem, který může narušit naše nejen cestovní plány, ale s několika jednoduchými opatřeními můžeme jeho příznaky minimalizovat nebo jim téměř zcela předejít. Důležité je poslouchat své tělo, dbát na správnou hydrataci, výživu a spánek, a postupně se přizpůsobovat novému časovému režimu. Tak můžeme lépe vychutnat své cestovní dobrodružství a minimalizovat nepříjemnosti spojené s jet-lagem. 

4 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page